BlogBannerUst

Haberler

Published on Kasım 7th, 2014 | by admin

0

AASSM’de Sezon Açılışı & Michel Camilo

AASSM’de Sezon Muhteşem Michel Camilo Konseri İle Başladı.

2014-2015 konser sezonu, 21 Ekim 2014 akşamı gerçekleşen muhteşem konserle açıldı.

Dünyaca ünlü, Grammy ödüllü piyanist Michel Camilo’nun solist olarak katıldığı konserde, Camilo’ya değerli şef İbrahim Yazıcı yönetimindeki Ege Sanat Senfoni Orkestrası eşlik etti. Konsere ilgi yoğundu ve salon tamamen doluydu.

Michel Camilo

1. Bölüm Michel Camilo’nun kendi eseri olan Concerto for Piano and Orchestra no. 1 ile başladı ve şahane bir Rhapsody in Blue ile devam etti. Şef ve Maestronu yeni tanışmış olmalarına rağmen, aralarındaki samimi içten yaklaşım orkestrayı sonra salonu müthiş bir sinerjiyle birleştirdi.

Konser sonundaki çoşkulu alkışlara iki güzel bis ile karşılık veren Camilo, bizleri kendisine birkez daha hayran bıraktı. Şef İbrahim Yazıcı, Camilo’nun kendi eseri olan iki numaralı konçertonun da Türkiye prömiyerlerinin AASSM’de yapılacağını söyledi.

Michel-Camilo-23-Blog

Michel Camilo enerjisi ve mütevazi kişiliği, Şef İbrahim Yazıcı sempatik ve içten kişiliği, Ege Sanat Senfoni Orkestrası mükemmel performansı ile geceye damgalarını vurdular.

Michel Camilo Kimdir ?

Michel Camilo Camilo, Dominik Cumhuriyeti’ndeki Santo Domingo’da doğmuştur. Ulusal Konservatuvarda 13 yıl okumuş ve 16 yaşında Dominik Cumhuriyeti’nin Ulusal Senfoni Orkestrası’nın (NSODR) üyesi olmuştur. 1979 yılında Mannes Müzik Koleji’nde ve Juilliard Müzik Okulu’nda okuduğu New York’a taşınmıştır. Parlak bir tekniğe sahip bir piyanist ve bestelerini Karayip ritimleri ve Caz armonileriyle harmanlayan bir besteci olarak yapmış olduğu “Why Not!” adlı albümünün (albümün adı Paquito D’Rivera tarafından verilmiştir) Manhattan Transfer tarafından seslendirilen vocal versiyonu Grammy Ödülü (1983) almıştır. Camilo, Why Not! adlı albümü ile ilk defa seyirci karşısına çıkmış, onu “Suntan/Michel Camilo in Trio” adlı albüm takip etmiştir. Carnegie Hall’da ilk sahne alışı 1985 yılında Trio’suyla birlikte olmuştur ve aynı yıl Avrupa turnesine çıkmıştır.

Michel-Camilo-130-Blog

Santo Domingo’ya döndüğünde Dominik Cumhuriyeti’nin Ulusal Senfoni Orkestrası’nı “The Goodwill Games Theme”i içeren klasik bir programda yönetmiş ve Emmy Ödülü almıştır. Camilo ayrıca Dominik Cumhuriyeti’nde Heineken Caz Festivali’nin müzik direktörlüğünü yapmış ve bu görevini 1992 yılına kadar devam ettirmiştir. Onun ilk üç albümü olan “Michel Camilo”, On Fire ve On the Other Hand, ulusal düzeyde yayın yapan radyoların listelerinin birinci sırasında yer almıştır.

Çeşitli şirketlerle çıkardığı pek çok kaydından bazıları şöyledir: Rendezvous, One More Once, Thru My Eyes ve Spain-Michel Camilo & Tomatito. Piyanist Katia ve Marielle Labèque ve Dizzy Gillespie, O’nun Caribe’sini kaydetmişlerdir. Labèque çifti, O’nun İki Piyano ve Orkestra için bestelediği Rapsodisinin ilk seslendirilişini Phillarmonia Ochestra ile gerçekleştirmiştir.

Camilo, ödül kazanan bir Avrupa filmi olan “Amo Tu Cama Rica”, “Los Peores Años de Nuestra Vida” ve “Two Much”ın müziklerini bestelemiştir. Camilo, DR Big Band’de öne çıkan bir solist, aranjör ve besteci olarak yer almış ve Labèque kardeşlerle üç piyanist olarak turnelere çıkmıştır.

Michel-Camilo-171-Blog

Sanatçı Atlanta Senfoni, Cleveland Orkestrası, Ulusal Senfoni Orkestrası, Kopenhag Filarmoni, BBC Senfoni Orkestrası, Dominik Cumhuriyeti, Porto Rico, Quenns Ulusal Senfonileri, Gran Kanarya Filarmoni, Murcia, Málaga, RTVE ve Barselona Senfonileri ve Carnegie Hall Big Band ‘de solist olarak çalmıştır.
Ulusal Senfoni Orkestrası (NSO) Camilo’yu, yapılan ilk Latin-Karayipler Müzik Festivali’nde, Leonard Slatkin ile birlikte sanat yönetmeni olarak seçmiştir. Camilo bu festivalde Trio’su ve Big Band ile birlikte konserler vermiş, Leonard Slatkin tarafından yönetilen NSO tarafından sipariş edilmiş olan piyano ve orkestra için bestelediği konçertosunun da dünya prömiyerini gerçekleştirmiştir.

Camilo ayrıca Royal Albert Hall’da (BBC Proms adlı konser serisinde), Kennedy Salonu’nda, Carnegie Salonu’nda çalmış ve New York’taki Blue Note, Beacon Tiyatrosu, Kent Müziği Radyo Salonu’nda, Avery Fisher Salonu’nda da yer almıştır.

Beyaz Saray’daki performansların bir parçası olarak, PBS tarafından ulusal düzeyde yayınlanan Newport Caz Festivali’nin 40. yıldönümünü kutlamak üzere hazırlanan bir yıldızlar geçidi programında ve NPR’nde, Tony Benett’in konuğu olarak “A Jazz Piano Christmass” adlı programda çalmıştır.

Camilo düzenli olarak Karayipler’de, Avrupa’da, Güney, Orta ve Kuzay Amerika’da, İsrail’de ve Japonya’da turnelere çıkmaktadır. Tanınmış İspanyol şarkıcı Ana Belén için hazırladığı ödül kazanan albümü Lorquiana – Poemas’ın prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü yapmış ve Avrupa’da Kopenhang’ın Kültürel Sermayesi Festivali’nin bir parçası olarak seri halinde solo piyano resitallerinde çalmıştır.

Michel-Camilo-68-Blog

Kendi çalışmalarını seslendirmenin yanı sıra Camilo pek çok vesile ile Maurice Ravel’in Sol Majör Piyano Konçertosu’nu olduğu kadar Gershwin’in Rhapsody In Blue’su ve Fa Majör Piyano Konçertosunu da çalmıştır.

Ayrıca, “Spain” albümü ile Latin Grammy Ödülü’nü (2000) kazandıkları Flamenko gitaristi Tomatito ile birlikte ikili konserler gerçekleştirmiştir. Camilo, akademi ödüllü yönetmen Fernando Trueba tarafından yönetilen, Latin Cazı filmi olan “Calle 54”de yer alan sanatçılar arasında öne çıkmıştır.

Leonard Slatkin tarafından yönetilen BBC Senfoni Orkestrası’nın Camillo’nun Piyano ve Orkestra için Konçertosu ve Piyano, Yaylı Çalgılar ve Arp için Süiti’ni seslendirdiği DECCA’dan çıkan klasik müzik CD’si sanatçıyı daha da öne çıkarmıştır.

Michel-Camilo-201-Blog
2002 yılının Mart ayında sanatçının Grammy’e aday gösterilen jaz triosu kaydı “Triangulo” TELARC tarafından piyasaya sürülmüştür. 2003 yılının Ağustos ayında TELARC, Camillo’nun ilk canlı albümü olan Michel “Camilo – Live at the Blue Note”u piyasaya sürmüştür. Ödülleri arasında the Knight of the Heraldic Order of Christopher Columbus ve The Silver Cross of the Order of Duarte, Dominik hükümetinin Sanchez & Mella adlı ödülü yer almaktadır. The Duke Ellington School of the Arts, Michel Camilo Piyano Bursu’nu açmış ve bu burs, Müzik Fakültesi tarafından seçilen bir öğrenciye verilmiştir. Berklee College of Music ise Camilo’yu fahri doktoralık vererek ödüllendirmiştir.

Şef İbrahim Yazıcı

Kendine özgü yönetme tekniği ile şimdiye kadar konser yaptığı tüm ülkelerde gerek dinleyicilerin, gerek müzik otoritelerinin ilgi odağı haline gelen Yazıcı, profesyonel müzik hayatına 1995 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde korepetitör ve konuk şef olarak başladı. Gösterdiği sıra dışı performans sayesinde kısa sürede aralarında Berliner Philarmoniker, Theatre des Champs Elysées, Wiener Konzerthaus, Essen Philarmonie, KKL Luzern, Seul Art Center, Tel Aviv Performing Arts Center gibi dünyanın en prestijli konser salonlarında, Luzern Symphony Orchestra, Deutche Symphonie Orchester Berlin ( Eski RIAS), Den Haag Het Residentie, Wuppertal Symphonie Orchester, Ensemble Rezonans, Camerata de France gibi pek çok önemli toplulukla konserler yaptı.

ibrahim yaızıcı

Rönesanstan 21. yüzyıla kadar uzanan çok geniş ve renkli bir repertuardan oluşan, Sarah Chang, Stefan Milenkoviç, Viktor Pikayzen, İdil Biret, Gülsin Onay, Fazıl Say, Mario Frangoulis, Sertab Erener gibi yıldız sanatçıların solist olarak katildigi sayısız konser yönetti. Oda müziği ve lied eşlikçiliğine de büyük önem veren Yazıcı piyanist olarak çok önemli sanatçılarla aynı sahnede yer aldı. Selva Erdener’le birlikte çağdaş Türk Müziğine yeni bir soluk getirdikleri“Turkuvaz Quintett”i kurdu. Çok yönlü ve başarılı çalışmalarından ötürü 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından “Cavalleria della Soliderita” şövalyelik ünvanıyla onurlandırıldı. 2012 yılında “Yılın Orkestra Şefi” Donizetti Ödülüne layık görüldü. Türk bestecilerinin eserlerini repertuarına almaya büyük önem veren sanatçı, pek çok genç bestecimizin eserlerinin de ilk seslendirilişini yaptı. Yaptığı CD ve DVD kayıtlarında A.A. Saygun ve M. Sun’un koro eserleri, F.Say’ın Nazım Oratoryosu, Metin Altıok Ağıtı ve Fenerbahçe Senfonisi’ni seslendirdi. Çağdaş Türk bestecilerinin şarkılarından oluşan “Düşlerimin Toprağı” adlı albümde Soprano Selva Erdener’e piyanoda eşlik etti.

Müzik eğtimine H.Ü. Devlet Konservatuarı’nda Nimet Karatekin’ le piyano, Alain Boeglin ile oda müziği, Nevit Kodallı ve İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon, Hikmet Şimşek ve Rengim Gökmen’le orkestra şefliği çalıştığı H.Ü. Devlet Konservatuarında başladı ve bu okuldan yüksek lisans diploması aldı. Daha sonra CNRM Perpignan’da Claude-Phillipe Durand ile piyano, Daniel Tosi ile orkestra şefliği, Michel Lefort ile oda müziği, Danielle Perriers ile şan çalıştı ve bu okulu üç dalda “Premier Prix” alarak bitirdi. Bu okullardaki çalışmalarının yanı sıra Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde masterclass’lara katıldı. Maestro Gilbert Varga ile uzun bir süre çalıştı ve asistanlığını yaptı.
1998-2007 yılları arasında Devlet Çoksesli Korosu’nun şefliği, 2007-2012 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müzik Direktörlüğünü yapan sanatçı eğitimciliğe de büyük hassasiyet göstermiş ve Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Sanatçı halen Mersin Devlet Opera ve Balesinde Orkestra Şefi, İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi Sanat Direktörü olarak görev yapmakta olup Olten Filarmoni Orkestrasının Müzik Direktörlüğünü de sürdürmektedir.

 

Tags: , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

Back to Top ↑