BlogBannerUst

Hifi Yazıları

Published on Temmuz 11th, 2013 | by admin

0

Hifi Sistemlerde Ac Polaritesi

Hepinize Merhaba,

Blog yazımıza Hi-fi ile ilgilenen herkesin bilmesi gereken bir kaç önemli konudan bahsederek başlıyacağız.

AC polaritesi, mutlak polarite ve faz farkı bunlardan bazıları. Bu arada konu içinde Van den Hul firmasının web sitesinde geniş açıklaması bulunan, AC polaritesini ve güç kablolarından yayılan elektrik alanını ve statik elektiriği ölçmeye yarayan benzer bir cihazı nasıl temin edebileceğinizden de bahsettim. Cihazın orjinali için Extreme Audio firması ile temasa geçebilirsiniz.

Ac Polaritesi

Ac polaritesi aletinizin güç kablosunun uçlarının prizinizin içinde bulunan faz ve nötr uçlara doğru bir şekilde temas etmesidir. Ac polaritesinin ters olması ses üzerinde oldukça olumsuz bir etki yaratır. İmaj ve berraklık kaybolur. Bunu düzeltmek için ise aletlerin her birinin güç kablosunu prizden çıkarıp ters takip tekrar dinlemek yeterlidir. Daha az karışık olan ses doğru polariteyi belirtir. Ses sisteminizdeki hemen hemen her aletin içinde devrelerini besleyen bir güç transformatörü bulunur ve bundan bir miktarda voltaj şasiye geçer. Böylece aletin saşisinde de küçük bir miktar voltaj bulunur. Olması gereken ise şaside minumum miktarda voltaj bulunmasıdır. Yine de bunu sağlıklı bir şekilde ölçüp polariteyi ayarlamak için bir tane voltmetre edinmeniz gerekir. Tercihen digital olması ve 500 volt un altını hassas bir şekilde göstermesi gerekir.

Voltmetre ile polarite ölçmek için;

1. Bütün sistemi kapatın.

2. Tüm aletlerinizin güç kablolarını, sinyal kablolarını (interconnect), topraklamalarını, anten kablolarını çıkartarak izole edin.

3. Voltmetrenizin bir ayağını ( siyah renkli olanı ) toprak alabileceği bir yere temas ettirin. ( Boş bir
prizin toprağı bunun için uygundur. ) Yalnız bunu yaparken dikkatli olun ve çarpılma riskini minumuma indirin.

4. Voltmetrenin diğer ucunu (kırmızı renkli olanı) polaritesi ölçülecek aletin şasisine veya ground terminaline temas ettirin.

Cihaz Ölçümü

5. Aletinizin güç kablosunu prize takın ve voltmetre değerini okuyun.

6. Güç kablosunu ters çevirin ve tekrar voltmetre değerini ölçün.

7. Düşük voltaj değeri doğru polariteyi belirtir. Herhangi bir temizlik için sistemi söktükten sonra aynı   işlemi tekrarlamamak için güç kablonuzu ve prizinizi işaretlemeyi unutmayın. Bu işlemi sistemdeki her alet için gerçekleştirmek gerekir.

Bütün bu işlemleri yapmak istemiyorsanız Van Den Hul firmasının çıkarmış olduğu ve www.vandenhul.com web sitesinde polarity checker adı altında tanıttığı bir cihaz var. Fiyatını bilmiyorum ama aynı işi gören bir ürünü Koçtaş gibi yapı marketlerde bulabilirsiniz. Bu tip bir cihazı almanızı tavsiye ederiz. Yapı marketlerde satılan bu ürünün üstündeki kullanma talimatları çok yetersiz de olsa da detaylı bilgiyi http://www.vandenhul.com/products/accessories/the-polarity-checker adresinde bulabilirsiniz.

 

AC-polaritesi PolChkr

Devamı için bizi takip etmeye devam edin…

Saygılarımızla,

Dükkan HiFi

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

Back to Top ↑