BlogBannerUst

Hifi Yazıları

Published on Aralık 14th, 2013 | by admin

0

Cardas Audio EM5813 Kulaklık İncelemesi

Cardas Audio EM5813 Kulaklık

Sayıları giderek artan ve kendilerini odyofil olarak tanımlayabileceğimiz “gerçek” müzik dinleyicileri arasında tercihlerini yüksek performanslı kulaklıklardan yana kullananların oranı oldukça fazla olunca, bu kategorideki ürünler de zamanla Hi-Fi olarak nitelendirilebilecek kalitelere sahip oldular. Açıkçası, Hi-Fi dinleyicileri arasında bululan gizli, muhafazakar bir çizginin varlığını bildiğimizden, bu gibi ürünlerin kabul görebileceği hususunda oldukça şüpheli olsak da dinleyicilerdeki önceliğin gerçek çözüme ulaşma yönünde olması ve yeni alternatifleri kabullenebilecek cesaretleri oldukları için Hi-Fi kulaklıkların odyofiller arasında yaygınlaşması çok da zor olmadı.

CardasBlog3
Açıkçası, bu tarz ürünler piyasada birbirinin aynısı denilebilecek yoğunlukta bulunan kulaklıklardan sonra, dinleyiciler için Hi-Fi standartlarına açılan bir nevi kestirme yol gibi görünüyor. Hi-Fi kulaklıkların henüz yeterince yaygın olmamasındaki bir neden de bu alanda emsal oluşturabilecek ürünlerin henüz gün yüzüne çıkmamış olmalarıdır.
En eski ve güvenilir yüksek-son teknolojiye sahip ses ürünleri üreten bir firma olan Cardas Audio, ipi göğüsleyip EM5813 (Model 1) kulak hoparlörü ürünümünü kullanıcıların hizmetine sunmuş bulunuyor. Kulak hoparlörleri piyasaya göreceli olarak yeni giren bir ürün çeşidi olsa da, geliştirilmeleri yıllardır devam etmektedir. Kendisine duyulan muazzam bir saygı, şirket kuruculuğu ve Kulaklık Hoparlörlerin geliştiricisi George Cardas; bu ürünün tam olarak hazır olduğunu düşünmeden piyasaya sürülmesine karşı direnmiş ve EM5813 ‘ün performansının Cardas ismine yakışır şekilde en iyiye optimize olması için çok fazla mesai harcamıştır. Peki kulak hoparlörleri beklemeye değdi mi? Yanıtımız, bu yazıda nedenlerini anlatacağımız üzere kocaman bir “EVET” olacak fakat öncelikle bu kulaklıkları özel yapan üretim ayrıntılarını inceleyelim.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi George Cardas Kulaklık Hoparlörlerinin geliştirilmesinin her aşamasıyla bizzat ve derin olarak ilgilenmiş, EM5813 ‘ün parçaları, sürücüleri, tasarımı ve tabi ki sinyal kablolarının geliştirilmesi hususlarında oldukça titiz davranmıştır. Ayrıca kulaklık hoparlörünün en kritik parçalarındaki malzeme seçimi hususlarında da oldukça seçici davranmıştır. Kısaca özetleyecek olursak, Kulaklık Hoparlörü her bir santimiyle gerçek bir Cardas ürünüdür ve sıradan, yığın olarak üretilen, sonradan markası basılan üçüncü parti kulaklıklarla asla kıyaslanamaz.

CardasBlog1
Kulaklık hoparlörünün yaratım sürecinde Cardas ‘ın ses kablosu tasarımlarında da yıllardır izlediği tasarım felsefeleri benzer bir biçimde uygulanmıştır. Nitekim, Cardas çok fazla teknik ayrıntıya girmeden şöyle bir söz söyleyebilir: “duyumsama sistemi, müziksel ince ayarlamalar ve bu Kulaklık Hoparlörleri Altın Oran (birçok Cardas Ürününün altında yatan bir tasarım teması) ‘ın yansımalarını içinde barındırıyor”. Daha da ötesi, Cardas EM5813 ‘lerin kulaklarımızın hemen iç bölgelerinde bulunan kulak salyangozu ve kulak zarını yansıttığını belirtir.
Okuyucular kuşkusuz olarak Kulaklık Hoparlörlerinin nerede yapıldığını merak edeceklerdir. E5813 ‘lerin bileşenleri California’nın Oregon Şehrinde ve Çin’de imal edilmişlerdir. Bazı özel alaşımlar İtalya, Almanya ve Amerika’dan, mıknatıslar Çin’den ve ince zar Japonya’dan tedarik edilmiştir. EM5813 tüm dünyadan gelen parçaların Birleşik Devletlerde bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş, son montaj işlemleri Çin’de gerçekleştirilmiştir. Tüm bu saydıklarımızdan dolayı Kulaklık Hoparlörü tamamen uluslararası bir kökene sahiptir.
EM5813 ‘ün ses üreten donanımlarının içinde bulunduğu ana gövdesi sert pirinçten imal edilmiş, cilalanmış ve gözalıcı bir bakır kaplama ile cilalanmıştır. Arkada bulunan spor görünümlü havalandırma açıklıkları ve kalın yan yüzeyler, içerisinde bulunan sürücüler için oldukça sabit ve stabil bir çerçeve imkanı sağlamaktadır. 11.45 mm çapındaki dinamik sürücüler neodymium mıktanıslardan oluşmakta olup, diyaframlar PEN (polyethylene napthalate) adı verilen ince bir film maddeden üretilmiştirlerdir.
En küçük iç tasarım ayrıntılarına sahip olmasına rağmen, Cardas tarafından en ince ayrıntıları gözetilerek oluşturulan iç bölge, sürücünün kavrama çerçevesi için özel metal alaşımlar kullanılarak hazırlanmış ve sürücü motorunda conta benzeri bir ara levha kullanılarak dahili manyetik alanların kontrolü daha iyi bir şekilde sağlanmıştır. Son olarak, EM5813 özel ince-kenarlı, çift çıkıntılı kulak girişleri sayesinde havalandırmalı ve havalandırmasız formları bir arada taşıyor. Bizim görüşümüze göre kulak hoparlörü tasarımı her açıdan dikkatle seçilmiş ve hesap edilmiş; her zaman teknik performansı ve duyulan sesin kalitesini maksimize edecek şekilde aşamalandırılmıştır. 

EM5813, boyut olarak birbirinin aynı iki çift (biri havalandırmalı, diğeri havalandırmasız) kulak girişlerinden oluşan (eartips), renk kodlamalı, minimalist bir aksesuar setiyle birlikte gelmektedir. Ek olarak kalıcı bir şekilde montelenmiş Cardas Clear Light Kulaklık Kabloları ve ona iliştirilmiş bir giysi klipsi ile seri numarası etiketinin yanında, bir temizlik aracı ve kopçalı deri taşıma kesesi bulunmaktadır.
Cardas EM5813 ‘ü sadece tek boyutta bir kulak girişi (eartips) ile üretmenin altında yatan fikir neydi? Cardas her kulağa uyacak tek boyutta bir kulak girişi üretebilmek için çok çalıştı ve kulak girişlerini (eartips) havalandırmalı ve havalandırmasız olacak şekilde ikiye ayırarak dinleyicilerin kendi kişisel tercihlerine göre daha esnek bir seçim alanına sahip olmaları sağlandı. Kullanıcılara gönderilen birkaç parti üründen alınan geri bildirimlere göre, kullanıcıların %90 ‘ı tek tip kulak girişlerinin çok yerinde bir seçim olduğunu belirtirlerken, sadece küçük bir kesim kullanıcı da daha büyük ve daha küçük setlerin sunulmasını talep etmişlerdir.
(Aldığımız son haberlere göre, bu yazı bitirilirken, Cardas ‘ın küçük (S), orta (M) ve büyük (L) boy kulak girişi üretimi için yaptığı çalışmalarının sonuna gelindiğini duyduk ve kendilerini bu güzel gelişme için tebrik ediyoruz. Bu gelişme belki siz bu yazıyı okuyana kadar hayata geçmiş bile olabilir fakat Cardas’tan Andy Regan’ın söylediğine göre kulak hoparlörü sahipleri kulaklıklarını http://www.cardas.com/ ‘dan kayıt ettirdiklerinde, firma onlara güncellenmiş aksesuar kitini gönderecek.)

CardasBlog2
Kulak Hoparlörlerinin temel özelliklerine ve yapılışına şöyle bir göz attıktan sonra, en çok merak edilen soruya geçebiliriz: Cardas Kulak Hoparlörü’nün sound’u nasıl? Tamamen tarafsız olmak gerekirse, Kulaklık Hoparlörünü karakterize ederken oldukça zorlandığımızı itiraf etmeliyiz çünkü öncelikle duyduğumuz ses daha önce deneyip yorumladığımız hiç bir kulaklığın sound’una benzemiyordu ve ikincil olarak sound yoğun bir ölçüde uyumluydu (bazen benzer bir kulaklıkla eşleştiremediğimiz bir şekilde).
Şunu söyleyerek başlamak gerekir ki, Cardas EM5813 dinlediklerim içinde en merak uyandıran, en çok içine çeken ve apaçık baştan çıkarıcı kulaklıklar olma özelliğine sahip. Bundan da fazlası, şu bir gerçek ki EM5813 mevcut operasyon aralığında farkedilir derecede tutarlı bir sound’a sahip. Geçmiş yıllarda karşımıza çıkan AKG K3003, Shure SE535, Ultimate Ears UE900 ve Westone 4 gibi kulaklıklar çoklu sürücü tasarımına bel bağlamışlar fakat Cardas (ve sadece başka birkaç firma daha) işi daha fazla karıştırmadan tek ve tam aralıklı dinamik bir sürücü kullanmayı tercih etmiştir. Bu tüm sesin birbiri ile bütünleşmesinde önemli paya sahip bir tasarım tercihidir, yani enstrumental notaları EM5813 ‘ten duyduğunuzda notaların temel ve harmonik seslerini detaylı olarak duyabilmenize ve tüm bunların tek bir kaynaktan çıkmasına olanak sağlar. Bunun aksine, birtakım kulaklıklar notaların genel şekillenimlerini doğru verseler de farklı bir türde betimleme yaptıklarından ana ve harmonik sesler ne yazık ki birbiriyle senkron sorunu yaşamaktadırlar. Ne mutlu ki, Kulaklık Hoparlörü müziği istikrarlı bir biçimde zengin, bütün ve bozulmamış olarak bizlere sunabiliyor.

CardasBlog5
Kulaklık Hoparlörü ‘nün diğer bir baskın özelliği de dokusal katmanları ve kısa süreli ayrıntıları geniş ya da küçük ölçekli dinamik kontrast altında olması farketmeksizin çok başarılı bir biçimde betimleyebilmesidir. Cardas EM5813 sadece bütünsel olarak müzik çalan bir kulaklık değil, aynı zamanda müziksel içeriği (konteksti) olağanüstü bir biçimde aktarabilen bir ürün. Kulak Hoparlörü ile dinleme esnasında, bir kayıtın stüdyoda mı yoksa bir sahne esnasında mı kaydedildiğini, yansımaların (reverberations) doğal mı yoksa elektronik efektler ile mi oluşturulduklarını ya da kayıtların bir takım post-prodüksiyon işlemlerinden geçirilip geçirilmediğini rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Müzik EM5813 ‘ten geçerken ikna edici, doğal bir yolla; adeta nefes alıyor ve çevrenizde açılıyor. Kulak Hoparlörleri çarpıcı bir biçimde rekabet ettiği kulaklıklardan daha iyi bir sahne sunuyor.
Son olarak, bizi Kulak Hoparlöründen algılanan ses hakkında bilgilendiren, EM5813 ‘ün tonal balans olgusundan biraz bahsedelim. Kulaklık Hoparlörü tam olarak makul bir derecede ayarlanmış doğal bir güç çevirici ünitedir ve bunun etkisiyle orta seviyedeki frekanslarda bir yükseltme ile birlikte bass seslerde de az bir miktarda artış sağlar. Bass seslerde ortaya çıkan bu ufak artış biraz dengelenmek ve daha havadar kişilikte bir sound istenilirse, havalandırmaya sahip olmayan beyaz kulak girişleri (eartips), havalandırmalı mavi renkli olanlarla değiştirilebilir. Kulak girişleri kişisel zevklere göre belirlenmelidir fakat mavi renkli havalandırmaya sahip kulak girişleri ile dinlerken çok daha eğlenceli bir sound elde edersiniz. Diğer bir taraftan, Kulaklık Hoparlörü ‘nün en güçlü yanlarından biri de hoş bir organik kalitede düzenli bir sound ortaya koyabilmesidir.
Cardas ‘ın nasıl doğrudan gerçek sesler verebileceğini duyumsamak için David Chesky Quintet ‘ın yeni Binaural+ Seri kayıtlarından “Jazz In The New Harmonic [Chesky]” kayıtlarını dinlemenizi tavsiye ederiz. Karanlık temalı ve karamsar bir şarkı olan “Grooves from the underground” da Casdas davul setleri ve zillerle harika bir iş çıkartıyor. Davul derilerinin lezzetli sesleri, trampetten alınan hışırtılı ses ve rimshot’lar ve hi-hat’lerin hemen kaybolan ısrarcı sesleri.. Herşeyden iyisi, Kulaklık Hoparlörü davul ve zillerin odaya verdiği enerjiyi kendine has bir yöntemle çok iyi aktarıyor. Benzer olarak, EM5813 sağlam temelleri olan, şarkının groove’unu, taşıdığı melakoli ile birlikte veren karanlık ve akustik bass sesleri, neredeyse Miles ‘ın trumpetinden çıkardığı ölçüde güçlü verebiliyor. Kulaklık Hoparlörleri çalarken dinleyiciler nasıl müzikten kopabilirler ki?

CardasBlog4
Karşılaştırma için benzer fiyat aralıklarına sahip ürünlerden olan Ultimate Ears UE 900 ‘ü seçerek birtakım denemeler gerçekleştirdik. Genel olarak, UE 900 kendini özellikle doğal tonal balansta çok iyi tanımladı fakat aynı zamanda detaylı ve kohezyonlu bir ses verdi. EM5813 ise daha düşük ve altta kalan sesleri muhteşem bir çözünürlük ve bağlılıkla vererek daha fazla ses sahnesinde daha fazla bir zarflanma hissi oluşturdu.
Daha iyi bir karşılaştırma için, fakat adil olmayan bir karşılaştırma olduğu kabul edilmelidir ki, aynı kayıt çok pahallı bir kulaklık olan Final Audio Design FI-BA-SS kulaklıklar ile de test edilmiştir. Sonuçları Cardas Kulak Hoparlörleri kadar alt-seviye bilgi içermese de, yine de fiyatına baktığımızda yakın sonuçlar verebileceğini kestirmemiz zor olmadı. Bizi şaşırtan şey, Kulaklık Hoparlörlerinin, daha parlak bir sunumu olan FI-BA-SS ‘lara göre farkedilebilir derecede doğru bir müzikselliğe sahip olmasıydı. “Hi-Fi+” isimli kardeş dergimizde yayınlanan FI-BA-SS hakkındaki görüşlerimizde, fiyatının özellikle sert-köşeli orta frekans ve ani sound’larda yüksek detaylı bir ses almada rol oynadığını yazmıştık. Cardas ile de buna çok yakın bir seviyede çözünürlük alabilir ve bunu farkedilir derecede daha düşük bir fiyatla elde edersiniz.
Cardas Kulak Hoparlörleri birçok yerden vurmaya çalışsak da, bizim görüşümüze göre karşı konulamaz bir biçimde olumlu yönlere sahip bir ürün. Fakat Cardas’a birkaç öneride bulunmak istersek, öncelikle Kulak Hoparlör ‘lerin sinyal kabloları daha yumuşak kumaş kılıflarla sunulabilir. kablo kılıflarının görünümüne birşey diyemeyiz fakat sahip oldukları sürtünmesi yüksek yüzey sayesinde hareket ettiğinde kulaklıkta istenmeyen bir hışırtıya neden olabiliyorlar. İkinci olarak, Cardas sinyal kablolarını çıkarılabilir yapmayı düşünebilir. Böylelikle kullanıcı bu kabloları da istediği şekilde seçerek daha kişisel bir ses alma imkanı yaratabilir. Son olarak da Kulak Hoparlörlerinin 1/4 inch TRS adaptör ile gelmesi, müziklerini yüksek performanslı ve sadece 1/4 inch’lik jacklara sahip masaüstü amfilerden dinlemek isteyenler için güzel bir alternatif olabilirdi. Dikkat etmelisiniz ki, EM5813 hakkındaki olumsuz yönler, kulaklığı daha da geliştirmek için lazım olabilecek bir istek listesinden ibaret.

CardasBlog6
Özet olarak, Cardas Kulak Hoparlörleri; dünyada en çok saygı duyulan yüksek teknolojiye sahip (hi-end) ses ürünleri üreten Cardas gibi bir firmanın meydana getirdiği (Cardas’ın ilk kulaklık ürünü olmasına rağmen bu kadar etkileyici olması gerçekten inanılmaz) mükemmel yüksek performans sunan bir kulaklık. Kulaklık Hoparlörü, dinlenilen müziği çekici, aydınlatıcı ve sadece düz olarak bakarsak eğlenceli kılan; kusursuz ve aleni bir şekilde büyüleyici bir güç çevirici arabirim. Cardas EM5813 Kulaklık Hoparlörü, fiyat sınıfını (ve üst sınıfları) da dikkate aldığınızda müziği dinlemeye başladığınızda bir daha kolay kolay durmak istemeyeceğiniz bir ürün.

Özellikler:
Türü : Dinamik sürücü ile donatılmış kulaklık
Sürücü : 11.45mm neodymium mıknatıslı, dinamik ve PEN-türü ince filmli
Empedans : 32 ohm

 

Kaynak: The Absolute Sound

Tags: , , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

Back to Top ↑