BlogBannerUst

Hifi Yazıları

Published on Mayıs 1st, 2017 | by admin

0

Kiseki Blue N.S. & PurpleHeart N.S.

Yeniden Giriş

Düzenli olarak birçok farklı kişi (dağıtımcı, bayi, müşteri) Herman van den Dungen’den Kiseki projesini tekrardan hayata geçirmesini istedi ve yakın zamana kadar Herman yapıp yapmaması konusunda şüpheleri vardı. Eğer yapabilseydi, yapsaydı veya yapamazsa… Günün sadece 24 saati vardır.

Kafasındaki bu şüphelerle,  bir pazar günü Herman bazı denemeler yapıyordu ve bazı plakların digital kopyalarını çıkarmak istedi. O sırada kurulu hazır bir pikap yoktu ve bunun için bir pikap, kol ve pikap kafasını kurup ayarlamak zorundaydı. Herman etrafına bakındı ve hava yastıklı ( air bearing ) bir pikap kurmak cazip geldi, ancak mükemmel çalışması için günler gerektiğini biliyordu. İşi biraz daha hızlı yapabilmek için Kiseki Golf kollu Orcale’ı kurmaya karar verdi. Çekmeceyi açtı ve sıfır kutusnda bir kafa çıkardı. Pikap kafası Koetsu Black’ti…

Uzun lafın kısası Herman bu kafayı çok iyi tanıyordu ve eski deneyeimleri aklına geldi. Koyu çalan bir kafaydı hatta fazla koyu çalıyordu. O kadar koyu ki müziğin içindeki pırıltıyı gösteremiyordu. Yaklaşık 1 hafta sonra Herman vazgeçti ve ekibine keşke 1 tane Kiseki’miz kalmış olsaydı dedi. Ekipten biri elimizde hiç kullanılmamış, ahşap kutusunda duran bir adet Kiseki Blue var dedi.

Herman Kiseki Blue’yu taktı, plağı çalmaya başladı ve müzik hayattaydı. Müzikteki pırıltı kendini hemen hissettiriyordu. Birkaç gün sonra ses daha yumuşak, açık ve canlıydı. Bu onu “tekrar yapmalıyız” diye düşündürdü.  Neden Küçük Mucizem “Kiseki” ile yeni bir başlangıç yapmıyoruz ? “Atara shii kadode”

O andan itibaren işler hızlı gitti. Tüm evrak işleri, parçalar toplandı ve eldeki parçaları seçerek mutfak masasında bir gece boyunca kendini çalışır buldu. Hatta bazı çarpık isim plakalarını hamur makarası ile düzleştirdi. Envanterinin ne olduğunu kontrol ettikten sonra yaklaşık 105 yeni Kiseki Blue N.O.S. pikap kafası yapabileceğini biliyordu. Fokadu’yu tekrar buldu (veya Fukada mıydı?) Ve 2 örnek (2 farklı stylus) buldup seçtikten sonra,  100 parça Kiseki Blue N.O.S’un  üretimi başladı.

İlk otuz parça gelmişti, 20 yolda ve kalan  50 gelecek ayın programındaydı.  Sonra aynı kalitede “normal” üretim başlayacak ve aynı kalitede Kiseki Blue N.S. (Yeni Stil) kafaları  daha küçük bir gövde kullanarak yapılacaktı. Diğer markası MillTek’in gövdesisine benzer ancak Kiseki biçiminde. Bu modern kollara daha uyum sağlayacak biraz daha kısa bir gövdeydi.

Bu arada Herman, PurpleHeart, BlackHeart ve Agate kafaların geri kalan kısımlarını kontrol ediyor ve eğer dünya hala bu tür “küçük mucizeler” istiyorsa bunları ilerideki planlarına eklemeyi düşünüyor. Kiseki Blue N.S’den sonra PurpleHeart N.S te satışa çıkmış bulunuyor. Sırada Agate N.S var.

Herman ayrıca bir Kiseki PreAmplifier üzerinde çalışıyor ve bu tasarımında en iyi analogu en iyi dijitalle birleştirmeyi deniyor. Nasıl, ne zaman ve niçin … Herman bunun cevabını daha sonra söylemeyi planlıyor.

Aşağıdaki linklerden Kiseki Blue ve Purple Heartın aynı pikap aynı kol kablo kombinasyonu ile arka arkaya yapılmış kayıtlarını indirebilirsiniz.

Hangisi Kiseki Blue N.S. hangisi Kiseki PurpeHeart N.S. şimdilik söylemiyoruz. Lütfen bize begendiğiniz dosya isimlerini bildirin.

Kayıtta Kullanılan cihazlar

Kuzma Stabi S Turtable + Extra Platter

Kuzma Stogi S 12″ Tone arm Kiseki Blue N.S ( Cardas tone arm cable )

Kuzma Stogi S 12″ with VTA Tower Tone arm + Kol Kiseki PurpleHeart N.S. ( Cardas tone arm cable )

Quad Qc24P Phono stage

High fidelity Cables Reveal Interconnect ( Between Quad Phono – Zoom H6 )

Zoom H6 Digital Player ( 24/96 Recording )

Sandisk Extreme 16 GB SD Card

Album

Audiophile recordings by Mike Valentine

http://chasingthedragon.co.uk

Tracks

Caravan / Chasing the dragon by Mike Valentine

Track notes from Lp cover

One U47 in front of the Trumpet and one for the electronic bass. Two M50’s over the drums and another for the piano. Perhaps a little like “Jazz at the Pawn Shop” ? Recorded live in a jazz club in izmir Turkey.

İzmir’de hangi jazz clup olduğu yazmıyor ama oldukça merak ediyoruz.

Dosyaları duymak için indirmeniz gerekiyor.

Jazz Group Caravan 1

Jazz Group Caravan 2

Cello Suite 1

Cello Suite 2

Bonus VideoTags: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑