BlogBannerUst

Hifi Yazıları

Published on Ekim 23rd, 2013 | by admin

0

MÜZİK SİSTEMİ NASIL SEÇİLİR ? | Bölüm 2

Bölüm 2`ye Bileşenleri Yükseltmek İle Devam Ediyoruz.

Tek Bir Bileşeni Yükseltmek

Birçok odyofil her seferinde bir bileşeni değiştirerek kademeli olarak sistemlerini geliştirirler. Paranızın alabileceği en iyi geliştirmeyi sağlamanın hilesi, sisteminizdeki en düşük iyilikteki bileşeni değiştirmektir. Örneğin, zayıf çalan bir pre-amp, müzik sunucunuz ne kadar iyi olduğunu duymanıza izin vermez. Diğer taraftan, sert ve pürüzlü çalan bir dijital kaynakla kullanılan çok temiz ve şeffaf bir pre-amp ise dijital kaynağın nasıl sert ve pürüzlü olduğunu duymanızı sağlar. Sistem baştan sona benzer kalitede olmalıdır. Bir kalite uyumsuzluğu varsa da bu yüksek kalite kaynak bileşenleri lehine olmalıdır.

CyrussPreAmp_CD

Hangi bileşeni yükseltmeyi belirlemek zor olabilir. Bu, iyi bir high-end satıcısının tavsiyesinin paha biçilmez olduğu bir durumdur – ilk olarak hangi bileşeni yükseltmeyi düşünmeniz gerektiğini genellikle hemen saptayabilir. Diğer bir yol ise bir arkadaşınızdan bileşenleri ödünç almak ve sisteminizin nasıl ses verdiğini görmektir. Seste en iyi gelişmeyi yapan bileşen hangisi diye dinleyin. Son olarak, “high-end audio” dergilerini dikkatlice okuyarak, özellikle belirli bileşenler tavsiye ettikleri zaman, bileşenlerinizin göreceli kalitesi hakkında bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Ben, bir müzik çalan sistemden müzik dinlemeyi, Grand Canyon gibi bir manzarayı bir sıra cam levhanın arkasından izlemeye benzetmiştim. Her cam levha görüntüyü farklı bir şekilde bozar. Cam levhalar ne kadar az ve şeffafsa, manzara o kadar berrak ve direk deneyime bağlantı yakındır.

Bir high-end ses sisteminin her bir bileşenini bu cam levhalardan bir tanesi gibi düşünün. Bazı levhalar göreceli daha berrakken, diğerleri görüntüyü bozan çirkin bir tabakaya sahip gibidirler. Size en yakın olan cam levha hoparlör; diğer yakın olan güç amfisi; sonra pre-amp gelir; ve sonuncu levha da sinyal kaynağıdır (disk çalar, müzik sunucusu, pikap). Müzik hakkındaki görüşünüz – sistemin toplam şeffaflığı – levhaların toplamıdır. Birkaç çok geçirgen levhanız olabilir ama görüntü hala en boyalı ve en kirli levhalarca bulutlanır.

QuadCd_PowerAmp

Bir hi-fi sistemi yükseltmenin anahtarı, müzik performansını en çok bozan bu levhalardan – bileşenlerden – kurtulmak ve onları daha berrak ve temiz olanlarla değiştirmektir. Bu teknik, size harcanan paraya olabilecek ses kalitesindeki en iyi geliştirmeyi sağlar.

Diğer taraftan, en yakınınıza çok şeffaf bir levha koymak – hoparlör – sadece, güç amfisi, pre-amp ve kaynak cihazınızda neyin yanlış olduğunu daha büyük detayda açığa çıkarmaya yarar. Vasat elektroniklerin sonuna bağlanan yüksek çözünürlüklü bir hoparlör, aynı sisteme bağlanan daha düşük bir hoparlöre göre daha kötü çalabilir.

Bu mantıkla, görüyoruz ki, bir hi-fi sistem kaynak bileşenlerinden hiçbir zaman daha iyi olamaz. İlk cam levha – kaynak bileşeni – çirkin, boyalı ve görüntüyü bozuyorsa, sonuç çirkin, boyalı ve bozulmuş görüntülü olur.

Sisteminizi yükselttikçe, görmeye başlayabilirsiniz ki şeffaf olduğunu düşündüğünüz diğer levhalar, daha evvel fark edemediğiniz bazı kusurlara sahipler. Bir sonraki yükseltme adımı şimdi en zayıf olan bileşeni belirleyip değiştirmektir. Bu kolayca devam eden bir süreç haline gelebilir.

Maalesef, sisteminizin kalite seviyesi yükseldikçe, neyin iyi performansı oluşturduğu ile ilgili standardınız da onunla birlikte yükselir. Müzikal tatmin arayışında bileşenleri bir biri ardına yükselttikçe gittikçe daha eleştirisel ve titiz olabilirsiniz. Bu arayış bir bağımlılık haline gelebilir ve müzikten keyif alma becerinizi bile sonunda azaltabilir.

ClearAudioConcept

Sistem Eşleştirme

Pahalı olmayan bir sistemin çoğu zaman daha maliyetli ve iddialı bir donanımdan daha iyi çalması, bir high-end audio gerçeğidir. $50.000’lık dev sistemlerden müzikal olarak daha çok sarmalayan $1.500’lık mütevazı sistemler dinledim. Neden?

Cevabın bir kısmı şudur ki bazı iyi tasarlanmış hesaplı bileşenler hatalı tasarlanmış veya yetersiz, kötü imal edilmiş özel ürünlerden daha iyi çalmaktadır. Ama bir müzik sisteminin müzikalitesindeki en önemli faktör, sistemin eşleştirilmesi ve uyumudur. Sistem eşleştirme, birbirini ses olarak tamamlayan bileşenleri öyle bir araya getirme sanatıdır ki toplamdaki sonuç, her bir bileşenin daha az uyumlu ürünlerle bir araya getirildiğinde başarabileceği müzikalitenin ötesinde bir müzikalitedir. Sinerji kavramı – bütün, parçaların toplamından büyüktür – en az paraya en iyi çalan sistemi yaratmada çok önemlidir.

Sistem eşleştirme, bir ses sistemi seçmedeki son adımdır. İlk olarak bireysel ihtiyaçlarınız doğrultusunda sistemi tanımlamış, bütçenizi belirlemiş ve yerel hi-fi ses sistemleri satıcısı mağaza ile bir ilişki oluşturmuş olmalısınız. Seçeneklerinizi daralttıktan sonra, seçeceğiniz ürünler büyük oranda sistem eşleştirmeye dayanacaktır.

Hangi bileşenlerin başka bileşenlerle en iyi çalıştığını bilmek, birçok cihazı dinleyerek öğrenilir. Çoğunuzun hangi cihazın başka bir cihazla en iyi çalıştığını kendiniz adına bulmak için ya zamanı ya da erişimi yoktur. Neticede, genel yönlendirme için uzmanlara ve belirli cihazların kombinasyonlarını seçmek için de kendi kulaklarınıza güvenmelisiniz.

Bu bilgiler için en iyi iki kaynak, dergi incelemeleri ve yerel satıcınızdır. Satıcınız, taşıdığı ürünler hakkında en fazla bilgiye sahiptir ve müşterileri için kurmuş olduğu sistemlerdeki tecrübesine dayanarak sistem eşleştirme önerileri yapabilir. Satıcınız tahminen sattığı ürünleri birçok farklı konfigürasyonda dinleyerek değerlendirmiştir; onun sistem eşleştirme önerilerini takip ederek tecrübesinden yararlanabilirsiniz.

Aida

Diğer sistem eşleştirme ipuçları dergi incelemeleridir. Saygın dergilerde yayınlanmış ürün incelemeleri sıklıkla incelemedeki ürünü değerlendirirken yanında kullanılan cihazı da belirtir. İncelemeyi yapan kişi bazen incelemenin direk parçası olmadan diğer cihaz ile ilgili tecrübelerini ifade eder. Örneğin, bir hoparlör incelemesi üç veya dört farklı güç amplifikatörü ile sürülünce hoparlörün nasıl ses verdiği hakkında bir raporu da içerebilir. Her bir kombinasyonun ses özellikleri, hangi amfinin o hoparlör için en iyi eşleştirme olduğu ile ilgili bir kavrayış verecek şekilde açıklanmıştır. Daha önemlisi, öte taraftan, sesle ilgili açıklanmış tanımlamalar ve yargılar, o hoparlöre en iyi uyumu sağlayacak amplifikatör tipi hakkında fikir verir. Tip derken, hem teknik performans (lambalıya karşın transistorlu, güç çıkışı, çıkış direnci, vs.) hem de genel sonik karakteristikler (sert tizler, önde çalmak (forward presentation), iyi kontrollü baslar, vs.) demek istiyorum.

Dergi incelemelerini okuyarak, lokal satıcınızın tavsiyelerini izleyerek ve kendiniz için ürün kombinasyonlarını dinleyerek, hi-fi bütçenizden en yüksek müzikal performansı verebilen iyi uyumlu ve eşleştirilmiş bir sistem oluşturabilirsiniz.

Bileşenlerin Seçimi Özeti

Bir high-end sistem veya bileşen seçerken, aşağıdaki on prensibi izleyiniz:

  1. Bütçenizi oluşturun. Şimdisi için iş görecek değil, uzun vadede sizi mutlu kılacak bir sistem ya da bileşen alın. İlk seferinde doğruyu yapın.
  2. Bilgili bir tüketici olun – high-end audio ile ilgili olabilecek her şeyi öğrenin. Dergi incelemelerini çalışın, yerel hi-fi mağazanıza uğrayın ve bu kitabın kalanını okuyun. Ev ödevinizi yapın.
  3. Satıcınızla bir ilişki geliştirin. Bileşenleri seçmede ve sistemi oluşturmada en iyi bilgi kaynağı olabilir.
  4. Sinerji oluşturacak bileşenler bulun. Yine, satıcınız ürünleri hakkında bilgi sahibidir ve önerilerde bulunabilir.
  5. Müzikal kalitelerine dayanarak ürünleri seçin – teknik verilerine, lehte incelemelerine, özelliklerine, fiyatına ve markasına göre değil.
  6. Dikkatli seçim yapın; birçok düşük fiyatlı bileşen, daha pahalı olanlardan daha iyi performans gösterebilir. Zaman tanıyın ve yüksek standartları koruyun – dışarıda bazı müthiş pazarlıklar bulabilirsiniz.
  7. Güvenilirlik, müşteri hizmeti ve değer konusunda iyi şöhrete sahip firmalardan alışveriş yapın. Ayrıca şirketin ürün felsefesini (yani, fiyata bakmaksızına karşın para için en iyi değer) ihtiyaçlarınıza uydurun.
  8. Mümkün olduğu zaman, almadan evvel muhtemel bileşenleri evde sisteminizde dinleyin.
  9. 14 ve 15 nolu bölümlerdeki kurulum kılavuzlarını izleyin. Sistem kurulumunda satıcınızın yardımına başvurun.
  10. Sistem kurulduktan sonra aksesuarları ekleyin.

MarantzBundle

Bu kitabın gerisini okursanız, bir ya da birkaç itibarlı high-end dergisine abone olursanız ve bu prensipleri takip ederseniz, en iyi alım kararlarını verme yolunda rahat olacaksınız – evinizde yüksek kalite müzik dinlemeye sahip olmada da.

Son bir küçük tavsiye: Sisteminiz kurulduktan sonra donanımı unutun. Şimdi müzikten keyif almaya başlama zamanıdır.

*** Robert Harley tarafından yazılan “The Complete Guide to High-End Audio” kitabından alınıp, Türkçe’ye çevrilmiştir.

Keyifli ve Müzik Dolu Günler Dileriz…

Dükkan HiFi

Tags: , , ,


About the AuthorBir Cevap Yazın

Back to Top ↑